Gumy oporowe do ćwiczeń, jak sama ich nazwa na to wskazuje, służą po prostu do wykonywania różnych ćwiczeń fizycznych. W tej roli odnajdują się wprost znakomicie, dlatego też coraz więcej osób zaczyna po nie sięgać, a niektórzy doszli już nawet do tego momentu, że nie wyobrażają sobie bez nich zrobienia żadnego treningu. Gumy pozwalają urozmaicić dosłownie każde ćwiczenie. Ich wyjątkowość wynika także z ich uniwersalności. Przy pomocy zaledwie jednej gumy można bowiem popracować nad różnymi partiami mięśniowymi. Nie trzeba zatem wcale dysponować jakimś specjalistycznym sprzętem, by wszechstronnie rozwijać całe swoje ciało.

Zastosowanie gum oporowych w treningu

Przy odpowiednim zastosowaniu gum treningowych można poczuć wszystkie mięśnie tak samo dobrze jak przy standardowych ćwiczeniach z obciążeniem. Mini band gumy służą na przykład głównie do pracy nad pośladkami i udami. Można włączyć je do treningu tam, gdzie dotychczas ćwiczyło się wyłącznie z obciążeniem własnego ciała. Przykładem takiego ruchu są przysiady. Mimo iż najlepiej wykonywać je ze sztangą lub hantlami, to jeśli ktoś nie ma takiego sprzętu, równie dobrze może umieścić gumę tuż nad kolanami i starać się ją rozciągać na zewnątrz, by lepiej poczuć pośladki. Gumy do ćwiczeń równie dobrze popracują też nad mięśniami bicepsów, tricepsów czy nawet mięśniami brzucha. Trzeba tylko nauczyć się z nich korzystać.

Zalety treningu z gumami oporowymi

Dodatkową właściwością gum oporowych jest to, że dbają one o elastyczność całego ciała. Przy ich użyciu można wykonać liczne ćwiczenia rozciągające. A o rozciąganiu po treningu nikt nie powinien zapominać. Jest to bardzo ważny element każdego planu treningowego, który wspomaga regenerację mięśni.