W ostatnich czasach szczególnością popularnością cieszy się wszystko to, co jest określane mianem funkcjonalnego. Dotyczy to również ubrań. Co więcej, można się spodziewać, że tego typu moda pozostanie z nami na dłużej. Przykładem jest m.in. styl streetwear, w którym chodzi o wyrażenie siebie poprzez ubrania, które są wygodne, a jednocześnie nie podlegają sezonowości. Co jednak z ubraniami outdoorowymi? Ich wybór opiera się przede wszystkim na tym, aby spełniały swoje zadanie. Czy oznacza to, że nie mogą już dobrze wyglądać?

Ułatwiające życie ubranie

Odpowiedź na zadane wcześniej pytanie brzmi: nie. Choć nadrzędnym celem ubrania outdoorowego jest ułatwienie funkcjonowania np. podczas wypadu w góry, coraz częściej również i tu proponuje się takie opcje, które nie tylko spełniają swoje zadanie, ale również i znakomicie wyglądają. Choć takie ubranie nie pretenduje do miana najbardziej trendy, znane marki stawiają na to, aby przedstawiać w swojej ofercie rozwiązania będące niezwykle blisko właśnie takiego postrzegania ich produktów. Przykładem może być Penfield na clobber.pl. Wyjątkowe ubrania wchodzące w skład tej marki cechują się nie tylko wygodą i praktycznym zastosowaniem, ale i stawianiem na ciekawe estetycznie propozycje wpisujące się w streetwear.

Czym jest ubranie outdoorowe?

Pod tym określeniem ujmuje się specjalistyczną, powszechnie dostępną odzież przeznaczoną do noszenia na dworze. Jest to ubranie, które sprawdza się w szczególnie niekorzystnych warunkach atmosferycznych, czyli podczas mroźnych i śnieżnych dni, a także podczas wielkich ulew. Tego typu ubranie zabezpiecza organizm przed:

  • Przewianiem,
  • Przemoknięciem,
  • Przemarznięciem,
  • Przegrzaniem.

Z oczywistych względów nie każdy ubiór spełni wszystkie te zadania. Jednak właściwe dobranie poszczególnych elementów stroju pozwala na stworzenie skutecznych warstw ubioru, które w pełni ochronią nas przed nawet niezwykle trudnym warunkom, w jakich przyjdzie nam funkcjonować. Co więcej, ubrania przeznaczone do outdooru cechują się przede wszystkim zaawansowaniem technologicznym. Najnowsze rozwiązania chroniące przed skrajnymi warunkami atmosferycznymi są wykorzystywane właśnie w produkcji tego typu odzieży.

Co nosić w ramach modnego outdooru?

Modna stylizacja outdoorowa jest realizowana w myśl stylu streetwearowego. Dlaczego? To właśnie moda uliczna podkreśla, jak ważne jest, aby ubranie było nie tylko modne, ale przede wszystkim funkcjonalne. Outdoor z kolei jest kwintesencją elegancji. Nic więc dziwnego, że obok po prostu spełniających zadanie ubrań zaczęły pojawiać się barwne modele. W odpowiednio dobranej stylizacji warto postawić na nieprzemakalną, termiczną kurtkę. Ta powinna być nałożona na bluzę polarową. Na głowie znakomicie sprawdzi się np. bordowa czapka zimowa z logo producenta. Stawiając na warstwy ubrań, nie sposób nie zapomnieć o noszonej pod kurtką i bluzą koszulce. A jakie spodnie najlepiej spełnią swoje zadanie? W tym przypadku warto wybrać tzw. bojówki.