Według oficjalnych statystyk papierosy pali niemal 1/3 Polaków. Bez wątpienia te statystyki są niepokojące. Nikotyna ma na nasz organizm negatywny wpływ, przyczyniając się do wielu chorób toteż i fakt, że wiele osób będących w szponach tego szkodliwego nałogu, zastanawia się jak rzucić palenie. Jakie są główne korzyści z odstawienia nikotyny dla organizmu i co można zrobić, aby więcej nie powrócić do palenia papierosów? Już teraz dowiedz się jak rzucić palenie papierosów raz na zawsze, dowiedz się dlaczego warto to zrobić i jakie mogą być skutki.

Zalety płynące z rzucenia plenia

odmowa papierosa

Zanim jednak wyjaśnimy jak rzucić palenie papierosów i odzyskać kontrolę nad swoim życiem, musimy tutaj wspomnieć o tych podstawowych korzyściach, jakie czekają na osoby, które rzucą palenie. Oto konkretne argumenty, które przemawiają za zerwaniem z nałogiem nikotynowym.

Rzucenie palenia wydłuża życie

Nie trzeba nikogo przekonywać, że rzucanie palenia ma więcej plusów niż minusów. Wystarczy chociażby przytoczyć fakt, że co roku umiera od 60 do 70 tysięcy polaków przez palenie papierosów. Widząc te statystyki od razu nasuwa nam się myśl, aby nie myśleć o tym jak rzucić palenie fajek, tylko po prostu od razu to zrobić.

Dbasz o otoczenie bliskich i przyjaciół

Eliminacja tytoniu ze swojego życia wpływa pozytywnie na otoczenie bliskich i przyjaciół, których również trujesz przy paleniu. Jeśli bliscy i rodzina są w naszym życiu ważną jego częścią, to warto nawet spróbować zacząć brać tabletki na rzucanie palenia, aby tego dokonać.

Większa pojemność płuc

Zaprzestanie palenia sprawia, że rozszerzają się oskrzela co zwiększa pojemność płuc. A to automatycznie zwiększa energie i sprawia, że łatwiej się oddycha. Warto dodać, że znane osoby, które rzuciły palenie, wystartowały nawet w triathlonie oraz maratonie. Jak więc widać, rzucając palenie papierosów można nawet ponownie zainteresować się sportem i aktywnością fizyczną.

Lepsze krążenie krwi i lepsza płodność

Odstawienie papierosów poprawia krążenie krwi i płodność. To kolejny powód, aby już dziś skutecznie rzucić palenie.

Mniejsze ryzyko wystąpienia zawału serca

Rok od rzucenia palenia ryzyko zawału serca zmniejsza się o 50 procent. Jeśli ktoś w rodzinie zmarł na zawał serca, to tym bardziej powinniśmy zadbać o takie profilaktyczne kroki – rzuć papierosy już dziś.

Zespół odstawienny u palaczy

osoba bez papierosa

Niestety odstawienie papierosów niesie za sobą skutki, a nawet i objawy. Jednak jeśli rzeczywiście chcemy zerwać z nałogiem, jakim jest palenie papierosów, należy liczyć się z wystąpieniem zespołu odstawiennego, który manifestuje się w taki sposób jak:

 • Zaparcia.
 • Nadpobudliwość.
 • Drażliwość.
 • Frustracja.
 • Ból głowy.
 • Zwiększone łaknienie.
 • Nadmierna potliwość.
 • Ślinotok.
 • Kaszel.
 • Obniżony nastrój.
 • Problem z koncentracją.
 • Silne pragnienie nikotyny.

Silne właściwości uzależniające tytoniu sprawiają, że wielu palaczom nie udaje się wygrać walki z takim nałogiem. Nie oznacza to jednak, że nie jest warto próbować nowych sposobów. Jak rzucić palenie papierosów na zawsze?

Najlepsze metody rzucenia papierosów

Poznaj najlepsze i najbardziej skuteczne metody na rzucenie palenia dla wielu osób.

 1. Pozbycie się paczek papierosów zapalniczek, zapałek i popielniczek. Na początku postaraj się po prostu wyrzucić wszystkie akcesoria, które są związane z tym nałogiem. Warto wyprać ubrania, wyczyścić tapicerkę przesiąknięte nikotyną i wonią mieszkania od papierosów. Wyzbyć się całkowitego zapachu papierosów i nikotyny wokół nas.
 2. Poinformowanie otoczenia o tym, że zrywamy z nałogiem. Naprawdę to warto powiedzieć rodzinie i przyjaciołom. Jeśli będą wiedzieli o rzuceniu papierosów przez nas, to także nie powinni w Twoim otoczeniu palić.
 3. Unikanie innych palaczy. Podczas odwyku warto unikać osób, które również palą, ponieważ taki zapach papierosów w pobliżu może jeszcze bardziej zwiększyć chęć na palenie.
 4. Zdrowe przekąski i zamienniki na rzucenie palenia. Gdy odczuwamy silną potrzebę do sięgnięcia po papierosa warto wziąć gumę, która zniweluje nasz nawyk do sięgania papierosów. Tutaj przydatne mogą okazać się także tabletki na rzucanie palenia papierosów, o których poniżej.
 5. Tabletki na palenie. Rzucenie palenia jest ciężkie, dlatego też i czasem warto kupić tabletki na rzucenie papierosów, które mogą przynieść nam ulgę i ograniczyć nasze palenie do minimum, albo i je w ogólnie zniwelować. Osoby, które zastanawiają się jak rzucić palenie papierosów, mogą teraz w końcu ruszyć z miejsca i w pełni skupić się na tym, aby pozbyć się tego nawyku raz na zawsze.