Zawsze imponowała Ci duża klata u mężczyzn? Jeśli również chcesz poprawić tę część ciała, to na pewno warto wykonywać ćwiczenia angażujące klatkę piersiową w największym stopniu. Jakie zatem ćwiczenia wykonywać, aby klata urosła? Jaki trening na klatkę piersiową będzie najlepszy?

Trenuj ciężko, ale mądrze

Bez wątpienia chcąc zbudować dużą klatkę piersiową musimy skupić się na tym, aby treningi na klatkę piersiową były ciężkie i regularne. Jednak nie możemy przesadzać z objętością treningową, ponieważ może to się skończyć przetrenowaniem. Dlatego warto ustalić sobie plan treningowy, gdzie klatka piersiowa będzie naszym priorytetem. Jeśli masz problem z ułożeniem lub wyborem treningu, to warto zastanowić się nad rozpoczęciem współpracy z trenerem personalnym. Warto jednak wiedzieć, że trenować klatkę piersiową powinno się minimum 2 razy w tygodniu. Jeśli chodzi o objętość treningową, a więc ilość serii głównych w tygodniu, to niech ona się waha od 12 serii do 30 serii tygodniowo. Co to oznacza? Otóż jeśli założymy, że  nasz plan treningowy będziemy wykonywać w bloku 10-tygodniowym, to warto zacząć w pierwszym tygodniu nieco lżej, a więc od 12 serii na duże partie mięśniowe. Z biegiem czasu ilość serii i objętości powinna się zwiększać, aż docelowo będzie to 30 serii pod koniec danego bloku treningowego.

Jakie ćwiczenia na klatkę piersiową warto wykonywać?

Na pewno klata urośnie nam od ciężkich wielostawowych ćwiczeń. Polecamy więc robić takie ćwiczenia jak wyciskanie sztangi na ławce prostej, wyciskanie hantli na skosie dodatnim i ujemnym, czy też dipy z ciężarem. Wykonując ćwiczenia z ciężarem, który pozwoli nam wykonywać serie w ilości powtórzeń od 8 do 12, na pewno zadziałamy na tę partię mięśniową bardzo mobilizująco. Oznacza to, że mięśnie zostaną przeciążone i zmuszone do uszkodzeń i następnie do rozbudowy poprzez nadbudowę uszkodzonych tkanek mięśniowych. Nie zapominajmy także o ćwiczeniach bardziej rozciągających, takich jak rozpiętki oraz klasyczne pompki. One również pozwolą nam poprawić wygląd klatki piersiowej. Optymalny trening i zbilansowana dieta to klucz do sukcesu, aby klata była naprawdę sporych rozmiarów.