Kupowanie notebooka może być irytującym doświadczeniem. Oto, jak przeszukiwać akronimy, opcje przechowywania i dodatkowe funkcje, aby znaleźć najlepszą dla siebie. Kupowanie laptopa jest ćwiczeniem w zamieszaniu. W końcu wiele osób się zastanawia się jak wybrać laptop. Nawet jeśli wiesz, co to wszystko znaczy i dokładnie wiesz, czego chcesz, znalezienie tego może być trudne. Samo nawigowanie po stronach internetowych producentów, aby spróbować kupić model, który chcesz, jest frustrujące. Mamy nadzieję, że ten przewodnik pomoże Ci poruszać się w gąszczu nowoczesnych laptopów.

Najpierw wybierz swój system operacyjny

Zanim zaczniesz patrzeć na laptopy, musisz dowiedzieć się, który system operacyjny (OS) działa najlepiej dla Ciebie. Oto przegląd każdego z nich:

  1. Windows – Ten solidny system operacyjny nie jest już zbyt popularny, ale wykonuje swoją pracę. To najlepszy wybór, jeśli potrzebujesz aplikacji firmy Microsoft, takich jak MS Office, Access lub Outlook. Jest też więcej laptopów z systemem Windows do wyboru niż jakikolwiek inny system operacyjny. Osoby zastanawiające się jak wybrać laptopa do gier, na pewno powinny skłaniać się sprzętowi z Windowsem
  2. MacOS – MacOS firmy Apple jest nieco bardziej przyjazny dla początkujących niż Windows, ale jest ściśle powiązany ze sprzętem firmy. Prawdopodobnie nie jest to twój pierwszy wybór, jeśli nie masz iPhone’a lub iPada, a twoje opcje są ograniczone do MacBooków. Jeśli zastanawiasz się jak wybrać laptopa do pracy, to system od Apple na pewno jest zalecany.
  3. Chrome OS – jeśli większość zadań na laptopie możesz wykonywać w przeglądarce internetowej, Chrome OS to dobry wybór. Laptopy z Chrome (nazywane Chromebookami) są również jednymi z najtańszych (i najmniej wydajnych), jakie znajdziesz, więc system operacyjny jest również wart rozważenia, jeśli masz napięty budżet.
  4. Linux – jeśli nie potrzebujesz MS Office i nie masz nic przeciwko nauce, możesz zainstalować Linuxa. Jednak popularne aplikacje, takie jak MS Office i Adobe Creative Suite, nie działają.

Jak wybrać procesor do laptopa? Zrozumienie nazw procesorów (CPU)

procesor do laptopa

Gdy już wiesz, jakiego systemu operacyjnego potrzebujesz i masz pojęcie o oprogramowaniu, które zamierzasz uruchomić, możesz określić minimalne specyfikacje sprzętowe, których będziesz potrzebować. Pierwszą rzeczą, którą sugerujemy, jest procesor, zwany także chipem lub procesorem. To podstawa, jeśli interesuje Cię temat jak wybrać dobry laptop. Zasadniczo istnieją dwie firmy produkujące procesory do laptopów: Intel i AMD.

Procesory Intel

Główne procesory Intela to Core i3, Core i5, Core i7 oraz Core i9. Core i3 jest najmniej wydajny, Core i9 jest najpotężniejszy. Zwykle usuwamy „Rdzeń” z nazwy, ponieważ staje się on powtarzalny. W każdej z tych linii chipów Intel używa zagadkowych ciągów cyfr i liter, które dostarczają więcej informacji o możliwościach tego chipa i kiedy się pojawił. Nauka rozszyfrowywania pomoże Ci podejmować lepsze decyzje zakupowe.

Procesory AMD

Nazewnictwo chipów AMD jest tak samo trudne do rozszyfrowania jak Intela. W nazwie AMD Ryzen 5 3600X „3” to generacja (ile ma lat; wyższy, tym lepszy), a „6” to jego moc. „6” uczyniłoby ten przykład chipem o średniej mocy, podczas gdy 3 lub 4 byłyby słabsze (wolniejsze). Kolejne dwie liczby nie mają na nic większego wpływu. „X” na końcu oznacza wysoką wydajność. Inne oznaczenia literowe obejmują U dla bardzo niskiego poboru mocy.

A więc jak dobrać procesor do laptopa? Ile mocy obliczeniowej potrzebujesz?

Czy jest ogromna różnica między chipami Intela i AMD? Moje doświadczenie, testując co roku dziesiątki obu, jest takie, że… to zależy. Ogólnie rzecz biorąc, Intel i5 jest nie do odróżnienia od Ryzen 5, poza bardzo konkretnymi testami porównawczymi. Działają podobnie, gdy robisz takie rzeczy, jak przeglądanie sieci lub edytowanie dokumentów. To samo dotyczy Intel i7 i Ryzen 7 oraz Intel i3 i Ryzen 3.

Jeśli jesteś typowym użytkownikiem, który korzysta z przeglądarki internetowej, pakietu biurowego Microsoftu, a może nawet oprogramowania do edycji zdjęć, polecamy laptopa z procesorem Intel Core i5 ósmej generacji lub nowszym. Będzie to wyświetlane jako „Intel Core i5-8350U”. Podobnie, przeciętnemu użytkownikowi wystarczy seria AMD Ryzen 5000, ale Ryzen 7000 stanowi niezłą aktualizację – ponownie kosztem żywotności baterii. Mamy nadzieje, że teraz już wiesz jak dobrać procesor do laptopa.

Jaka i ile pamięci RAM, gdy chcemy wybrać odpowiedniego laptopa?

Jeśli chodzi o pamięć RAM, to im więcej tym lepiej! Pamięć o dostępie swobodnym, znana jako RAM, jest tym, czego twój laptop używa do przechowywania danych, podczas gdy procesor robi z nimi różne rzeczy. Pomyśl o pamięci RAM jak o swoim biurku. Wszystkie rzeczy, nad którymi teraz pracujesz, powinny zmieścić się na Twoim biurku. Jeśli twoje biurko jest za małe, rzeczy odpadają i nie możesz nad nimi pracować. W ten sam sposób, jeśli zabraknie pamięci RAM, nie będziesz w stanie otworzyć więcej kart przeglądarki ani dokończyć kompilowania wideo. W końcu twój laptop zawiesi się i trzeba będzie go ponownie uruchomić.

wybór podzespołów laptopa

Osiem gigabajtów pamięci RAM powinno wystarczyć dla przeciętnego użytkownika systemu Windows, chociaż uaktualnienie do 16 GB sprawi, że Twój laptop będzie znacznie bardziej wydajny. Przed zakupem należy sprawdzić, czy pamięć RAM jest przylutowana do płyty głównej. Jeśli jest przylutowany, nie będziesz w stanie samodzielnie uaktualnić pamięci RAM.

Jak wybrać laptopa? Pomoc przy doborze dysku twardego

Tak więc jak dobrać dysk do laptopa? Jeśli chodzi o dysk twardy, to koniecznie wybierz dysk SSD do laptopa, dzięki czemu odczujesz szybsze działanie sprzętu komputerowego.