Nasze organizmy uwielbiają się ruszać. Już w podstawówce na lekcjach wychowania fizycznego mogliśmy usłyszeć, że ruch to zdrowie. Można powiedzieć, że tak zostaliśmy zaprogramowani przez ewolucję, bo nasi przodkowie prowadzili o wiele bardziej aktywny tryb życia od współczesnego.
Prawdą jest, że korzyści z aktywności fizycznej możemy mnożyć w nieskończoność. Oto kilka z nich:

1. Zwiększenie kondycji.

Znasz to upierdliwe uczucie pojawiającej się zadyszki, gdy musisz podbiec do uciekającego autobusu albo wejść schodami na wysokie piętro? Jeśli aktywność fizyczna stanie się Twoim nawykiem, będziesz miał szansę uniknąć takich duszności.

2. Zapobieganie chorobom.

Korzyści z aktywności fizycznej sięgają nie tylko przyszłego miesiąca czy roku, gdy zrzucimy zbędne kilogramy albo wyrobimy kondycję. To także zadbanie o własną przyszłość i uniknięcie wielu poważnych chorób, takich jak cukrzyca, osteoporoza lub miażdżyca.

3. Lepsza koncentracja.

Aktywność fizyczna pomaga w skupieniu się. Łatwiej będzie nam się skoncentrować, gdy usiądziemy do pracy czy nauki zaraz po treningu albo kiedy zrobimy je w przerwie. Może to być zwyczajne rozciąganie lub kilka lekkich ćwiczeń na rozruch.

4. Wzrost pewności siebie.

Sport wiąże się z przekraczaniem własnych granic, testowaniem swojego organizmu, rozbudowywaniem kondycji, a także zmianą sylwetki. Zauważalny progres na tych polach może zapewnić nam lepszą samoocenę, a co za tym idzie – większą pewność siebie i wiarę we własne możliwości.

5. Poprawa nastroju.

Ruch oddziałuje nie tylko na ciało, ale też na umysł. Uwalnia hormony zwane endorfinami, które zapewniają dobry humor i dużą porcję dodatkowej energii. Dzięki temu również radzenie sobie ze stresem przychodzi łatwiej.

Tych kilka powyższych punktów są dowodem, że aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na wiele dziedzin życia. Od fizyczności, aż po umysł. Wystarczy dodać do swojego planu dnia parę ćwiczeń czy chociaż krótki spacer, ponieważ efekty są tego warte.