Rozjaśnianie włosów to popularna alternatywa dla tradycyjnego farbowania włosów, kiedy chcemy tylko lekko rozjaśnić kolor włosów zamiast decydować się na jego całkowitą zmianę. Trzeba jednak pamiętać, że rozjaśnianie to spora ingerencja w strukturę włosa i jeśli nie zastosujemy się do kilku zasad, możemy poważnie uszkodzić sobie włosy i trudno będzie przywrócić je do dawnej kondycji. O czym pamiętać rozjaśniając włosy w domu, aby było to w pełni bezpieczne dla włosów?
Włosy można rozjaśniać korzystając z gotowych produktów lub samodzielnie przygotować rozjaśniacz na bazie domowych składników, takich jak miód, cynamon, cytryna, rumianek czy ocet. Domowe metody można zastosować u blondynek, którym zależy tylko na lekkim odświeżeniu koloru, przy bardziej spektakularnej metamorfozie lepiej sprawdzą się gotowe produkty. Rozjaśnianie włosów w domu – o czym pamiętać?
Jaki rozjaśniacz do włosów wybrać?
Włosy trzeba odpowiednio przygotować do rozjaśniania, powinny one być najpierw odpowiednio nawilżone i odżywione. Rozjaśniania nie powinno się robić na zniszczonych włosach. Bardzo ważny jest też odstęp pomiędzy koloryzacjami. Najlepiej jest odczekać co najmniej pół rok od poprzedniego rozjaśniania włosów, aby włosy miały czas się zregenerować. Przed rozjaśnianiem włosów warto do stałej pielęgnacji włączyć takie produkty jak maska odżywcza, olejek czy serum do włosów, aby wzmocnić włosy i przygotować je do farbowania. Przy wyborze produktu należy wziąć pod uwagę przede wszystkim markę producenta oraz składniki kosmetyku. Wybierając rozjaśniacz do włosów warto postawić na produkt np. z dodatkiem kwasu hialuronowego, który zadba o nawilżenie włosów i zapobiegnie ich uszkodzeniu w trakcie rozjaśniania, a także panthenolu, który złagodzi działanie produktu i zadba o skórę głowy. Warto zdecydować się na rozjaśniacz, do którego dołączona jest specjalna, wygodna szczoteczka ułatwiająca aplikację kosmetyku. Przed zakupem rozjaśniacza konieczne jest dostosowanie wybranego kosmetyku do oczekiwanego efektu, a także upewnienie się, że nasz naturalny kolor włosów pozwoli na uzyskanie oczekiwanych efektów. Warto też wcześniej sprawdzić czy kosmetyk nie będzie nas uczulał, wystarczy odrobinę produktu nałożyć na skórę za uchem i obserwować czy nie pojawia się reakcja alergiczna.
Rozjaśnianie włosów w domu krok po kroku
Rozjaśnianie należy wykonywać zawsze na suchych i najlepiej lekko przetłuszczonych włosach np. 2 dni po ich umyciu. Przed umyciem włosy trzeba dokładnie rozczesać i podzielić na pasma. Rozjaśniacz trzeba odpowiednio przygotować i nakładać tak jak wskazano w instrukcji od producenta. Do nakładania rozjaśniacza warto użyć rękawiczek ochronnych, a wcześniej zabezpieczyć odzież i zdjąć biżuterię. Nakładanie rozjaśniacza należy zacząć od odrostów, starając się nie dotykać skóry głowy, a następnie rozjaśniać pasma na długości. Rozjaśniacz warto nakładać małymi partiami. Produkt należy trzymać na włosach maksymalnie tak długo, jak wskazano na opakowaniu. Inaczej może dojść do uszkodzenia włosów czy powstania np. zbyt jasnego koloru. Rozjaśniacz można jednak zmyć wcześniej, jeśli tylko zaobserwujemy pożądane efekty. Zmywając rozjaśniacz należy umyć włosy szamponem np. do włosów blond farbowanych lub rozjaśnianych, a dodatkowo także nałożyć odżywkę, aby wzmocnić i nawilżyć włosy. Susząc włosy warto skorzystać z chłodniejszego powietrza lub pozwolić włosom wyschnąć w sposób naturalny, gdyż wysoka temperatura może dodatkowo uszkodzić wrażliwe i delikatne włosy.