Po kilku latach użytkowania komputera lub laptopa może dojść do sytuacji, kiedy to chłodzenie komputera ulegnie znacznemu pogorszeniu. Powodem tego może być chociażby zakurzony i zabrudzony sprzęt komputerowy, jak i stara pasta termoprzewodząca na procesorze. Jeśli chcemy, aby procesor utrzymywał optymalne temperatury przez cały czas jego pracy, to powinniśmy pomyśleć o wymianie pasty termoprzewodzącej. To właśnie ona odgrywa dużą rolę jeśli chodzi o pracę i temperaturę procesora.

Kiedy wymienić pastę termoprzewodzącą na procesorze?

Niektórzy zalecają wymianę pasty termoprzewodzącej nawet raz w roku. Jednak czy aby na pewno jest to aż tak bardzo potrzebny zabieg? Jeśli chodzi o starsze komputery, to na pewno taki zabieg warto prędzej czy później zrobić. Po prostu stara pasta mogła już znacząco stracić swoje właściwości. No i w takim przypadku procesor komputera może osiągać znacznie wyższe temperatury i to zarówno podczas pracy w spoczynku, a szczególnie pracy pod wysokim obciążeniem. Dlatego wymianę pasty termoprzewodzącej zaleca się wtedy, gdy komputer jest w naszym posiadaniu już kilka lat lub w momencie, gdy procesor, a nawet cały komputer ujawnia nam jakiekolwiek oznaki pogorszenia jakości pracy.

Jak wymienić pastę termoprzewodzącą na procesorze?

Oczywiście najprostszym sposobem na wymianę pasy termoprzewodzącej na procesorze będzie oddanie komputera do serwisu komputerowego. Fachowcy na pewno mają odpowiednie narzędzia, aby usunąć starą pastę, a następnie odpowiednio nałożyć nową pastę.

Jednak za wymianę pasty termoprzewodzącej na procesorze możemy zabrać się samodzielnie. W tym celu wystarczy usunąć chłodzenie z procesora, a w większości przypadków można zacząć wymianę pasty w momencie, gdy sam procesor znajduje się jeszcze w sockecie.

Starą pastę powinniśmy usunąć za pomocą akcesoria, które pozwoli nam zdrapać delikatnie starą pastę z powierzchni procesora. Starajmy się nie porysować powierzchni procesora. Gdy uda nam się z wierzchu usunąć starą pastę, to możemy dokończyć dzieła używając jeszcze alkoholu izopropylowego. Po odczekaniu kilkudziesięciu sekund wystarczy przetrzeć procesor chusteczką lub papierowym ręcznikiem. Stara pasta na pewno zejdzie bez większego problemu. Po takim zabiegu możemy przejść do nałożenia nowej pasty termoprzewodzącej na procesorze. W tym celu warto wybrać jedną z technik opisywanych w internecie, aby na pewno nałożyć pastę równomiernie na całej powierzchni procesora.